Érdekességek
Autó Hifi

Suzuki Swift 300W.
Gyárilag beépitett rádió csere

Renault Scenic gyári rádiójának kicserélése beépitõ panel felhasználása után.
Más tipusok esetére is van hasonló megoldás.
Mazda 6 apró hiba
Az egész így kezdõdött, "Mester úr! Csak egy apró hiba van: nem szól az egyik hangszóró. "
NAVIGÁCIÓ

Mi is az a GPS, és miért van rá szükségünk ?
Bátrank kijelenthetjük, hogy a GPS a jelen kor legmodernebb technikai vívmánya,
A GPS a Global Positioning System rövidítése, mely egy szóval kifejezve helymeghatározást jelent. A GPS rendszer, 24 mûholdból áll, melyek a föld körül keringenek.
Bár eredetileg a hadsereg számára lett kifejlesztve, de 1980-ban az Egyesült Államok Kormánya elérhetõvé tette a magánemberek számára is a használatát.
Álladóan használható !
A GPS minden idõjárási viszony mellett mûködik, bárhol a világban, a nap 24 órájában.
Ingyenes !
A GPS használata teljesen ingyenes, az egész világon !
Hogyan mûködik ?
A GPS mûholdak kétszer kerülik meg a földet egy nap alatt szabályos pályán haladva, és jelet küldenek a földre. Az Ön készüléke megkapja ezt a jelet, melybõl meghatározza,
a jelenlegi pozícióját. Ilyen egyszerû !
Miután a készülék megkapta az információkat a mûholdaktól, az Ön készülékén lévõ térképen elhelyezi. Ezért fontos, hogy jó térképet használjon.
A GPS mindíg pontos, de ha a térkép rossz, abból kellemetlen meglepetések adódhatnak.
Az iGO egy 3 dimenziós térképszoftver, számos országban 100 %-os a lefedettsége, és rohamosan fejlõdik, valamint folyamatosan frissíthetõ.
Másik alapelvünk a Teljes Európa térkép. Ez nagyon fontos az Ön számára ! Gondolkozzon hosszú távban. GPS-ére a legnagyobb szüksége pont
külföldön lesz, egy csupán Kelet Európa térkép megvásárlásával Ön elzárkózna a Nyugattól. És ha egyszer megvette a Kelet Európát,
minden esetben sokkal drágább Teljes Európává alakítani.
Hány mûholdat lát a GPS készülékem ?
Jelenleg a készülékekben úgynevezett SIRF3-as GPS vevõ van, mely 20 mûholdat lát. (a 24-bõl, melyeknél 21 ténylegesen információt küld azaz aktív a többi 3 csupán operátori feladatokat lát el.)
A GPS vevõnek minimálisan 3 mûholdat kell látnia ahhoz, hogy egy 2 dimenziós pozíciót meg tudjon határozni. Négy, vagy annál több mûhold esetén 3 dimenziós
helymeghatározás lehetséges, mellyel a tengerszint feletti magasság is mérve van készülékeinkben, a mûholdakat és azok jelerõsségét, valamint a pillanatnyi sebességét (pontosabb mint autója kilóméterórája !) is nyomon követheti GPS készülékeink segítségével.
Atomóra pontosság !
GPS készüléke képes mindíg a pontos idõ meghatározására, mellyel az utazása során ki tudja számolni Ön helyett, hogy mikorra ér a célállomásához.
A GPS rendszer extrái, hihetetlen számok:
A GPS mûholdak megközelítõleg 20.000 Kilóméternyire keringenek a föld körül.
A GPS mûholdak 11000 Km/h-ás sebességgel száguldanak, és egy nap kétszer kerülik meg a földet.
Az elsõ GPS mûholdat 1978 ban lõtték fel.
A jelelegi 24 mûholdból álló rendszer, mely a tejes földet behálózza 1994 ben készült el.
A GPS mûholdak energiaellátása
A GPS mûholdak napenergiával üzemelnek. Természetesen tartalék akkumulátorral is rendelkeznek, melyek segítenek, ha szükség van rájuk. (amennyiben nincs elég napenergia)
Mi az a GPS jel ?
A GPS mûholdak 2 alacsony frekvenciájú rádiójelet továbbítanak, melyet L1-nek és L2-nek neveznek. A magánszemélyek számára használható GPS frekvencia az L1-es. (UHF 1575.42 MHz)
Ez annyit jelent, hogy a GPS valójában egy rádióvevõ. A külömbözõ irányból érkezõ rádiójelek alapján az Ön készüléke meghatározza a pontos helyzetét.
Hogyan terjed a GPS jel?
A GPS jelrõl fontos tudnunk, hogy látósugárként terjed. Tehát áthatol a felhõkön, üvegen, és mûanyagon, de az épületek falain, vagy pl. a hegyeken
nem tud áthatolni. Ezért nincsen a lakásban GPS vétel, azonban elmodható, hogy az autó szélvédõ mögött általában igen jó vételi viszonyok vannak. (kivéve fémgõzölt szélvédõnél, mely zavarja a vételt és így a GPS képtelen lesz pontos helymeghatározásra. Ebben az esetben használjon külsõ antennát !
Milyen információt küld a GPS mûhold?
A GPS mûhold három különbözõ információt közöl az Ön készülékével:
Az elsõ információ az azonosítás, azaz, hogy melyik mûholdról érkezik a jel.
Ezt a készülékeink segítségével Ön is megnézheti. Az iGO ezt alapból tudja !
A következõ információ a mûholdak helyzete, ezzel az információval készüléke már képes meghatározni helyzetét.
A harmadik információ az aktuális idõ, és dátum. A harmadik információ csomagban további fontos adatok érkeznek, mely létszükség a pontos helyzetmeghatározásnál.
A GPS rendszer technikai kiépítésének nehézségei a következõk voltak:
A GPS jelet az atmoszféra lelassíthatja, ezért a GPS készülékeink el vannak látva úgynevezett idõ kalkulátorral, mellyel egy matematikai átlagszámítás segítségével
készüléke a jellassulás ellenére mégis képes meghatározni pontos helyzetét.
Az elsõ GPS készülékek saját órával rendelkeztek. Az az óra nagyfokú problémát jelentett a GPS jel meghatározásnál, hiszen a GPS jel tartalmazza az atomóra pontos infromációt, a készülékben lévõ óra pedig mindig pontatlan volt. A porblémát elsõ körben szinkronizálással oldották meg, azaz a két óra egyszerre járt, majd az új modelleknél már kizárólag csakis GPS óra van.
Mindezen GPS technológia már az Ön rendelkezésére áll, ráadásul teljesen ingyen, minden havi díj nélkül.